-
O pożyczkę z Funduszu mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy którzy: mają siedzibę oraz prowadzą działalność na terenie województwa podlaskiego, nie posiadają zaległości z tytułu należności publicznoprawnych (ZUS, Urząd Skarbowy). Wartym podkreślenia jest fakt, iż o pożyczkę może ubiegać się również osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą lub prowadzi ją bardzo krótko.
-
Tak, wniosek może zostać złożony i rozpatrzony przed rejestracją firmy. Podpisanie umowy pożyczki i wypłata środków następuje po przedłożeniu dokumentów rejestrowych.
-
Otrzymane środki można przeznaczyć na wszystkie cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej np. zakup, budowę, remont środka trwałego (lokalu, maszyny, środka transportu), finansowanie majątku obrotowego w tym zakup towarów, termomodernizację przedsiębiorstwa.
-
Według regulaminu okres na rozpatrzenie wniosku wynosi do 21 dni. Staramy się jednak aby nasi Klienci jak najszybciej uzyskiwali decyzję o przyznaniu pożyczki. Najczęściej podpisanie umowy następuje w terminie od 1 do 2 tygodni od momentu złożenia kompletnej dokumentacji.
-
Poręczycielem może być osoba otrzymująca stałe dochody, najlepiej z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub emerytury. Minimalny dochód powinien wynosić 1\’500 PLN netto miesięcznie.
-
Tak – w przypadku pożyczki przeznaczonej na określony cel inwestycyjny. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek udokumentować poniesione wydatki.Nie – w przypadku pożyczki, z której środki zostaną przeznaczone na cele obrotowe.
-
Każdy wniosek o pożyczkę rozpatrywany jest indywidualnie przy uwzględnieniu wielu czynników. Należy jednak założyć, iż minimalne zabezpieczenie pożyczki w wysokości 50\’000 PLN powinno stanowić poręczenie co najmniej dwóch osób o dochodach przekraczających 1\’500 PLN netto.
-
Praktycznie jedyną opłatą związaną z udzieleniem pożyczki jest prowizja, która wynosi od 0% do 5% od kwoty przyznanej pożyczki. Płatność jest jednorazowa, regulowana w momencie uruchomienia środków. Kwota prowizji potrącana jest z pierwszej raty pożyczki. Dodatkowe opłaty mogą wystąpić w przypadku ustanawiania zabezpieczeń majątkowych (tj. zastawu, hipoteki).
-
Nie, za rozpatrzenie wniosku nie jest pobierana opłata. W przypadku negatywnej decyzji o przyznaniu pożyczki również klient nie ponosi żadnych kosztów.
-
W przypadku pożyczek inwestycyjnych klient jest zobligowany do dostarczenia faktur potwierdzających zakupy. Kontakt z pozostałymi klientami odbywa się najczęściej tylko w przypadku opóźnień w spłacie pożyczki.
-
Tak, można dokonać wcześniejszej spłaty pożyczki. Klient powinien poinformować pisemnie Fundusz na 7 dni przed planowaną spłatą. Przedsiębiorca za wcześniejszą spłatę nie poniesie żadnych opłat.